moje nejen patálie

Clematis montana 'Grandiflora'

Pátek v 19:18 | Máša
Takové velké krásné květy plaménku horského se dnes ukázaly. Jen je škoda, že jich je letos podstatně míň, než je běžné. Moc hezky se doplňuje s tím růžovým.


Ani nevím který se mi líbí víc, mám ráda oba.

Tak to je moje dnešní radost a dobrý pocit mám i z toho, že jsem opět vytřídila dvě igelitky šatstva, převážně letního na charitu. Nějak se smiřuju i s tím, že mi těch pár kilo navíc zůstane a tak nebudu určité věci, které mě škrtí syslovat ve skříni.

O červáncích

Čtvrtek v 7:22 | Máša
Konečně v noci aspoň trošinku zapršelo. Zámková dlažba kolem domku už je zase suchá jako troud, ale na zahradním stole, kde mám kvůli přesazování kytiček místo ubrusu prasklý nafukovací bazének jsou ještě dobře patrné malé loužičky.

Ráno, když jsem vstávala, tak byly krásné červánky a do toho akorát vylézalo sluníčko. Chtěla jsem tu krásu vyfotit, jenže přesně v momentě, když jsem vzala do ruky foťák se vrátil z nočních toulek náš kocour. Nasáklý byl jako houba a tlapky měl obalené blátem jako bambulky. Nechápu, kde se mohl tak zřídit, když já bláto neviděla už hezky dlouho.

Než jsem kocoura aspoň trochu vysušila a utřela mu tlapky, tak bylo po sluníčku i po červáncích a nebe má zase barvu olova. Tak nic z focení nebude, ale mám tady připravené už dva dny tyhle tulipánky.


A ještě k těm červánkům. Dočetla jsem se o nich toto - Jestli je obloha purpurově červená i po západu slunce, s největší pravděpodobností bude následující den teplé počasí. Pokud se při východu slunce objeví červené zbarvení v dolní části, což bylo právě dneska, pravděpodobně nás čeká ochlazení a déšť.

Dobrý pocit z práce

Úterý v 18:41 | Máša
V poslední době mívám dobrý pocit jen z práce, protože je kolem nás tolik negativního, že by se jeden z toho brzy zbláznil.

Dnešek jsem si představovala trochu jiný, víc prosluněný, ale nakonec je asi dobře, že nebylo takové parno, jaké mělo být podle předpovědi. Udělala jsem na zahrádce kus práce. Chvíli jsem dobývala plevel, pak jsem to kvůli šílenému suchu vzdala, po děšti to půjde snáz.

Přišla na řadu i jiná, razantnější úprava zahrady, kterou jsem oddalovala, až jsem na to dneska vlítla a mám radost, že je to za mnou. Jednalo se o likvidaci černého rybízu. Několik let skomíral, každoročně byl obalený mšicemi, a těch pár kuliček sklidili vždycky ptáci.

Já bych jim ten keřík nechala, ale to bych si ty mšice na zahradě ještě pěstovala a postřik taky není zadarmo, a to nemluvím o tom, že se to samo nepostříká. Tak šel rybíz pryč a s ním i brslen evropský, s tím to bylo stejné. Místo rybízu bych chtěla nám i ptákům vysadit muchovník.


A tady je jeden z mých oblíbených tulipánů.

Voňavě a zblízka

Pondělí v 15:38 | Máša

Dneska jsem vybrala kvítky, které aspoň mně velice příjemně voní. Mám ráda konvalinkovou vůni, připomíná mi babičku a její živé květy. I maminka tuhle značku používala, jen místo konvalinek měla radši karafiát.Nádherně ještě pořád voní šeřík, i když už má na mále, a začal opadávat.


Zato plamének začl kvést nedávno a ta jeho vůně je jemná, příjemná, prostě přenádherná. Však je věčně obsazený včelkami.

Ze zahrádky

21. května 2017 v 8:56 | Máša
Posbírané kvítečky, za posledních pár dní. Některé už odkvetly při tom tropickém horku, některé ještě kvetou a plamének teprve začíná kvést.
Sasanky už to mají skoro za sebou, fotila jsem v pátek odpoledne. Na azalku je dneska smutný pohled, ještě včera ráno vypadala celkem hezky a dnes už je odkvetlá, ale chystají se azalky růžové.Jelínkova azalka je zase focena časně ráno. Dneska už je úplně odkvetlá, ale chystají se azalky růžové.Nově jsem si vybrala místo podpisu na fotku malou ikonku, je těch možností víc, tak budu možná nějakou dobu zkoušet a třeba u některé zůstanu.

Včera plavky a dnes větrovka

20. května 2017 v 11:02 | Máša
Přišlo ochlazení, nejsem proti, protože ta náhlá vedra nejsou přirozená a neprospívají myslím ani lidem, ani přírodě. Akorát je mi líto, že to včera odnesl šeřík, azalky i rododendrony, odkvetly během dne i všechny tulipány. Některé jsem si stačila vyfotit, ale fotka je pořád jen fotka.

Tak mi přijde, jako by se k nám příroda obrátila zády. Můj optimisus, který se snažím udržovat bere každý den zasvé.

tařička aubrieta

A aby toho nebylo málo, na Novinkách se můžeme dočíst, že už zase budeme Ukrajině posílat 35 miliónů korun na podporu budování nezávislých médií, boje proti korupci a na rozvoj vysokého školství. Podle návrhu ministerstva zahraničních věcí jde o pokračování už tříleté podpory demokracie v této zemi.

No není to absurdní? Naše zkorumpovaná média vládě nevadí? Kdyby se radši ty peníze věnovaly chudým rodinám s dětmi, nebo starodůchodcům.

Královna pokojových rostlin

19. května 2017 v 10:42 | Máša
Tak dnešní radost je jasná. Už týden chodím kolem mojí kamélie div ne po špičkách, aby mi zase neupadlo poupě. Loni popadala všechna, předloni jakbysmet. Letos měla těch poupat asi pět a udrželo se jen jedno.

Včera odpoledne začalo nakvétat a dneska se rozvinulo. Vůbec jsem netušila, jaký je to problém, vyfotit doma květ kamélie. Nemělo by se s rostlinou hýbat a protože nemá ráda plné slunce, stojí dál od okna. Bez blesku je fotka mázlá, s bleskem přesvícená. Přesvícená byla i u okna.


Nevím jak dlouho květ vydrží a tak jsem zkusila fotit venku. Měla jsem však výčitky, že rostlinu trápím, takže mám jen jeden snímek a šup zase domů na její místo, kde to zná. Fotka není moc ostrá, ale barva květu řekla bych souhlasí.

Prvosenka nálevkovitá Primula obconica

A ještě jedna radost, a hodně velká. Svou první a docela studenou zimu na zahradě přečkala prvosenka nálevkovitá. Měla jsem i růžovou, ta se na jaře už neobjevila.

Překrásný střapatý tulipán

18. května 2017 v 18:11 | Máša
Tak přece jen mám dneska důvod k radosti. Myslím, že se mi povedlo vyfotit docela dobře tenhle zvláštní tulipán. Roste druhým rokem mezi konvalinkami. Původně tam byly tulipány dva, ale jinak vybarvené, a ne taková teplá barva a taky byly spíš víc fialové, než bílé a letos je tomu naopak.

Jen mě mrzí, že ta jedna cibule asi zmizela.


Dneska odpoledne jsme měli 24°C, ale pálilo to až nepříjemně. Zjistila jsem, že přestávám mít ráda teploty nad 22°C.

Aby člověk přežil ten všudypřítomný hnus

17. května 2017 v 11:04 | Máša
Aby člověk přežil všudypřítomný hnus, musí si najít na každém dni něco krásného, nebo by musel přestat číst noviny, a odpojit se od internetu. Ta druhá varianta není pro každého, přiznám se, že jsem tak trochu na netu závislá.

Hledám proto každý den nějakou maličkost pro potěšení. Nedávno to byla například jedna skalnička, jejíž název jsem zapomněla. Měli jí v oblibě zlatohlávci a najednou prostě zmizela. Několik let se neukázala a neukázali se ani zlatohlávci.

Počátkem jara se na skalce objevila drobná rostlinka s podobými lístečky, ale nebyla jsem si tak úplně jistá, zda se jedná o bílekvetoucí skalničku. Teď už vím, že se vrátila, rozkvetl totiž jeden kvítek a s ním zmizely pochybnosti. Kvítek jsem zatím nevyfotila, nabíjím si baterie do foťáku, ale co jsem stihla vyfotit jsou konvalinky.

Konvalinka vonná (Convallaria majalis)

Minulý rok jsem si pár vyrýplých konvalinek zasadila do květináče, a ani jsem nedoufala, že přežijí zimu. Přežily a jejich krása a vůně mě dnes neskutečně dojala.

Medvědí česnek

16. května 2017 v 16:37 | Máša
Ještě pořád sklízím listy, i když česnek právě kvete, je to však znát, ta pravá síla česneku chybí. Nějak jsem nestihla si přebytek listů naložit do oleje, jak to běžně dělávám už několik let.

Letos koncem zimy jsem otevřela poslední skleničku medvědího česneku v oleji a byl naprosto v pořádku, krásně voněl i chuť byla hodně česneková. Příště si snad udělám uzel na kapesníku, abych nezapomněla. Tak dlouho se těším a pak to takhle prošvihnu. Pořádně nebyla vidět skoro ani poupata a najednou s teplem prudce vykvetl.


Tak jsem kvítky aspoň vyfotila, česnek pěstuji i pod jabloní a hned vedle mi kvetou modřence. No a musím říct, že jim to spolu moc sluší, však jsem se před chvílí na netu dočetla, že medvědí česnek je nejen léčivý, ale řadí se i mezi okrasné rostliny.
 
 

Reklama