Červen 2017

Přežiju ten dnešek?

Včera v 10:24 | Máša |  moje nejen patálie
Už teď se špatně dýchá, a bude hůř. Chcípala jsem při 32°C a na dnešek je pro náš kraj hlášeno 35°C. V rádiu jsem zaslechla, že by se dnes mělo hlavně odpočívat a dodržovat pitný režim. S tím odpočinkem souhlasím, a i s tím pitným režimem. Přesto to šílené vedro však nepociťuji žízeň, asi nejsem normální a tak si to pití musím hlídat.

Rozkvetly další dva klemátisy, na několika květech se objevily podivné skvrny a květy byly i menší a pokroucené, jakoby zdeformované. Ani jsem je nefotila, a rovnou je odstranila.


Kvete mi na zahrádce vlčí mák a pár meruněk by snad mohlo být, pokud stromy nespálí to pomatené slunce.

Umarmeládovaná

Středa v 14:11 | Máša |  moje nejen patálie
Od včerejška vařím marmeládu, muž koupil levné meruňky a protože máme marmeládu oba rádi, zajel pro meruňky i dneska. Byly ještě o fous levnější, ale taky o dost měkčí, tudíž bylo vhodné je co nejdřív spotřebovat, v tomto případě hned.

Tak si myslím, že v marmeládě si stojíme opravdu dobře, dělalo mi radost poslouchat, jak víčka jedno po druhém cvakají, dobrá zpráva, přichytily se všechny.

Horko je pořádné, tak jsem si to u sporáku užila. Včera to bylo horší, teploměr ukazoval 32°C. Dnes je chvílemi zataženo, ale zítra se podle meteorologů máme odpoledne těšit na 34°C!


Co se mě týče, přestávám mít takovéhle léto ráda. Není to normální. Před chvilkou jsem pozorovala podzimní astry, už se objevují poupata, a jak je vidět z koláže, vykvétají mi jiřiny. Mám je teprve prvním rokem, ale o jiřinách je i píseň Na podzim, když kvetou jiřiny.

No a aby toho nebylo málo, pomátl se mi i velikonoční kaktus a kvete si venku na lavičce jako o život.

Z ČSSD se stala nevolitelná strana

Úterý v 11:41 | Máša |  mám k tomu co říct
Před pár dny se začalo mluvit o tom, že by do strany chtěl opět vstoupit pan Jiří Paroubek, aby tak ČSSD pomohl.
Na chvilku jsem si myslela, že budou rádi, a oni by měli být rádi. Jenže jak se ukázalo, o Jiřího Paroubka není zájem, není zájem o poctivého politika hlavně proto, že oni se ho bojí, bojí se, že by dál nemohli lézt do zadku frau Merkel a Bruselu.

Z ČSSD se stala nevolitelná strana, kdysi, ještě za dob Miloše Zemana a Jiřího Paroubka jsem také pro ČSSD hlasovala. Sobotka však celou ČSSD za tu dobu, co se ocitl v čele vlády a stal se z něj premiér potopil na totální i morální dno. Odcházejí už i dlouholetí členové této strany, protože se na to, co se děje v ČSSD už nemohou dívat a bylo jim zřejmě stydno, že v této straně ještě jsou.

Kromě toho, že socdemáci nedodrželi slib, na který před volbami nalákali voliče, mám na mysli ten o církevních restitucích, tak klidně dál lžou, jako když tiskne. Pořád omílají, že přijali jen dvanáct uprchlíků, a jak je tedy možné, že jich je u nás tolik? Sobotka jedná vyloženě proti zájmu českých občanů, a to se prostě nedá odpustit. Vzpomene si na Čechy jen před volbami, to snad upad' ne?

Myslí si Sobotka a zbytek ČSSD - Chovanec, Zaorálek a spol. že jsme tupci? No zřejmě jo, už zase lákají na zvýšení platů! Proč to neudělali dávno? Vždyť na to měli celé čtyři roky! Stále se zdražuje a jim bylo jedno, jak jsou na tom chudí občané a důchodci.

Tentokrát slibují navýšení průměrného platu až na 40 000 korun, ale zapomínají, že se do toho průměru počítají i politici, že to toho jejich slavného průměru spadají i různí manažeři a státní úředníci se statisícovými platy. Takže průměrný občan zase utře nos, protože na něj zbyde jen pár korun. Průměrný občan je dobrý pouze na dvě věci. Za prvé aby odváděl daně a za druhé, aby ve volbách pro ČSSD hlasoval. Sobotka a jeho kumpáni už se postarají kam a komu peníze českých občanů přerozdělí, čeští občané to však nebudou.

Dneska jsem si s velkým zájmem přečetla článek pana Martina Kollera pro PL Při čtení se mi udělalo až nevolno. Spoustu toho co napsal jsem nějak podvědomě tušila, a asi jsem nebyla sama, ale pan Koller byl členem ČSSD a spoustu toho o nich ví a do jejich politiky vidí. On tam píše, že ČSSD potají dováží imigranty, cpou peníze protinárodním politickým multikulturním neziskovkám a mnoho dalších hrůzných věcí. Všechno bych možná dokázala odpustit, ale fakt, že sem dovážení potají muslimy, že jim dávají tak štědré sociální dávky za nic a na naše lidi s odpuštěním serou, to jim odpustit prostě nemůžu.

Nevěřím odteď celé slavné ČSSD už ani "Dobrý den"!!

Nedostatek vody

Úterý v 8:55 | Máša |  moje nejen patálie
Začínám se bát o zahradu, v našem kraji je už teď nedostatek vody a tak zalévám míň a je to znát. Nechci přijít o floxy, které jsem si letos vysadila. Taky listopadky prahnou po vodě a tak je trochu zalévám.

Je to smutné, když člověk přihlíží, jak rostliny živoří. Přišla jsem už i o třapatku nachovou, meruňky jsou malé jako třešně a třešně opadaly všechny. Každý den sbírám spadaná jablíčka pod jabloní, už jich je na stromě jen pár. Josta má pár plodů a rybíz vypadá, jako by ho někdo obral.


Začaly mi kvést vzpřímené muškáty, nejprve světle růžový a už se připravuje i krásně červený, to je moje dnešní radost. Vážím 71,6kg, to mě taky celkem potěšilo, i když jde váha dolů tak pomalu, pořád je to lepší, než kdyby stoupala.

Růže

Pondělí v 11:24 | Máša |  moje nejen patálie
Musím se přiznat, že v pěstování růží mám mezery, a několik keřů to radši díky mé péči vzdalo! Přesto to s nimi chci ještě zkusit. Jsou totiž nádherné a já se musím zkrátka polepšit a zaopatřit je pořádně na zimu.

Ta růže v koláži je u nás už tři roky, a zatím vypadá že to zvládá, pravdou ale je, že mrazy netrvaly zase tak dlouho.


Ještě stále kvete růžová pivoňka, mám jí mnohem radši, než tu obyčejnou. Krásně voní a její květy vydrží podstatně déle. Nádherně vypadá i rozkvetlý devaterník.

Díky přesunům některých nevhodně zasazených rostlin jsem získala na skalce nějaké místo a tak hledám krásné vyšší trvalky, které bych mohla na skalku umístit.

Americká snídaně?

Neděle v 11:33 | Máša |  moje nejen patálie
Dneska jsem k snádani usmažila bezinkové lívanečky. Recept na blog ani dávat nebudu, protože to bylo obyčejné lívancové těsto a do něho jsem přidala hrst bezinkových kvítečků.

Trochu jsem se obávala pachuti, tak jsem navíc ještě nastrouhala do těsta trochu citronové kůry. Myslím, že to ani nebylo potřeba.


Lívanečky byly vynikající, jen jsem je trochu obalila ve skořicovém cukru, a pokapala některé navíc javorovým sirupem.

Často bych takovou snídani připravovat z mé pohodlnosti asi nemohla, ale občas v neděli by to možná šlo.

Až se zima zeptá

Sobota v 16:34 | Máša |  moje nejen patálie
Od rána fičí studený vítr a já toho využila k sušení bylinek. Vytáhla jsem na to sušičku, aby se mi květy nezapařily. První dávku květů černého bezu jsem právě dosušila a už jí mám uloženou ve skleněné lahvi. Myslím, že v zimě přijde bylinkový čaj vhod.

Dál dnes ještě suším libeček, ten máme rádi hlavně v polévkách, ale používám libeček i při vaření brambor spolu s kmínem.

Zítra chci pokračovat se sušením máty a meduňky. Škoda že se nikde poblíž nevyskytuje heřmánek pravý, ten bych taky chtěla.
"Před heřmánkem smekni, před bezinkou klekni"
staré přísloví.

Bez černý působí antiskleroticky, Regeneruje jaterní buňky, působí antiskleroticky a údajně prý působí preventivně proti rakovinám všeho druhu. No nevím, ale moje babička květy černého bezu sušívala a v zimě z nich vařila čaj při různých chorobách, ať už se jednalo o nachlazení, či chřipku a pod.

Slazený a horký čaj má větší projímací účinek. Květu černého bezu se používá jako podpůrného prostředku buď samostatně, nebo ve směsi s lipovým květem.

Hodně o bezu černém a jeho účincích jsem našla na serveru zdraví na dlani.

Vzhůru do středověku?

Sobota v 8:43 | Máša |  mám k tomu co říct
Už delší dobu si myslím, že je něco u nás špatně. Jak je možné, že v jednadvacátém století věří lidé stále ještě v nadpřirozené schopnosti některých vychcánků.
Jak je možné, že se nechají přesvědčit o něčem, co odporuje zdravému rozumu. Vždyť oni věří v Boha i Ďábla, to by se musel Duka už dávno smažit v pekle!

A nejen staří lidé věří tomu, že se dá přičarovat zdraví, ženich, že se nějakým zaříkáváním člověk vyléčí z těžkého onemocnění, nebo že se dají vydělat hromady peněz a pod. třeba amuletem.

No ano, peníze se dají jak je vidno vydělat v dnešní době poměrně snadno právě na těch důvěřivých lidech. Starší ročníky ještě pamatují, že se v médiích dřív nelhalo tak, jako dnes a to by mohl být jeden z důvodů, proč se nechají okrádat, proč stále dokolečka sednou na lep i těm tzv. šmejdům.

Viděla jsem v televizi v přímém přenosu kartářky, věštkyně a nechápu, že se jim daří stále z lidí tahat peníze. V televizi tuším Barrandov nabízejí i předražené odporné a kýčovité šperky, a hloupí lidé zřejmě kupují, jinak by s tím podvodným kšeftováním přestali.

Dnes na Novinkách píší, že se jakási Krejčová prezentovala nadpřirozenými schopnostmi a vylákala podvodem z lidí přes milion korun. Dostala za to však pouze podmínku. Tak se sama sebe ptám, jak je možné, že za takový trestný čin je v naši zemi jen podmínka?

Jenže to není všechno, ona si ta Krejčová, dnes už Krejčí, protože se nechala přejmenovat najala dva chlapy, kteří zmlátili šíleným způsoběm milence ženy, se kterou Krejčová žila. A tady už padl tedy nepodmíněný dvouletý trest. Jenže u jiného soudu Krejčová čelí další obžalobě, podle které revolverem postřelila přítele své matky. V této věci ještě rozsudek nepadl.

Podle mne by měla za mřížemi strávit mnohem delší čas. I tady je vidět, že Kajínek dostal doživotí jen proto, že byl vlivným lidem nepohodlný.
Jak je to u nás divně nastavené, nebo spíš ošetřené, tak, aby se skutečným podvodníkům a zlodějům nic moc nestalo. Možná i proto, že podvodníky a zloděje máme i ve vládě!

Konečně

16. června 2017 v 16:18 | Máša |  moje nejen patálie
Konečně jsme se dočkali deště. V 1:30 přišla bouřka, jen tak zčistajasna přes nás přelétla a mířila dál snad na Kladno, nebo na Prahu, těžko říct. Bylo zvláštní poslouchat hřmění, jak rychle se vzdaluje, i když vítr skoro nebyl.

Ještě ráno chvíli pršelo, tak příjemně, ne moc silně a možná ještě nějaký déšť přijde. Jsem ráda nejen díky zahradě, ale celkově, kvůli přírodě. Najednou všechno jakoby ožilo a jak krásně zpívali ptáci, i oni se jistě radovali.


Poslední dva kvítky srdcovky a zdá se, že visí na pavoučím vláknu. Snad nemáme už babí léto, to by byl opravdu velký skok.

Ze včerejší procházky jsem si donesla květ černého bezu a jahodové listy. Na zahradě mám mátu, meduňku a tak si nasuším bylinky, takovou domácí směs na čaj. Ještě mi schází lipové květy, ty bych taky chtěla nasušit.

Od rána jezdí sanitky

15. června 2017 v 12:03 | Máša |  moje nejen patálie
Od rána jezdí sanitky, dá se prakticky říct že jedna za druhou. Jak já to houkání nesnáším, jako jo, chápu to, ale okamžitě mi naskočí, že je zase někdo v maléru.

Takové vedro jaké máme už teď je na padnutí. Starší lidé tohle počasí mnohem hůř zvládají a jak jsem zjistila, nedělá dobře už ani mladým lidem.

Máme totálně spálený i rybíz, a já se tak těšila na rybízovou marmeládu. To taky nepamatuju, že by se u nás na zahrádce s rybízem tohle stalo. Sluneční paprsky mají díky slabounké ozonové vstvě ohromnou, zničující sílu.Dneska jsem byla na procházce dopoledne, po obědě bych to asi už nedala. Myslím, že i z těch fotek je vidět, jak to doslova venku žhne.