Květen 2017

Clematis montana 'Grandiflora'

Pátek v 19:18 | Máša |  moje nejen patálie
Takové velké krásné květy plaménku horského se dnes ukázaly. Jen je škoda, že jich je letos podstatně míň, než je běžné. Moc hezky se doplňuje s tím růžovým.


Ani nevím který se mi líbí víc, mám ráda oba.

Tak to je moje dnešní radost a dobrý pocit mám i z toho, že jsem opět vytřídila dvě igelitky šatstva, převážně letního na charitu. Nějak se smiřuju i s tím, že mi těch pár kilo navíc zůstane a tak nebudu určité věci, které mě škrtí syslovat ve skříni.

Bělobrádek pojede na sudetoněmecký sjezd, že mu není hanba!

Pátek v 16:20 | Máša |  mám k tomu co říct
Za provokaci a ponížení českých obětí druhé světové války považuje plán vicepremiéra a předsedy lidovců Pavla Bělobrádka navštívit blížící se sudetoněmecký sjezd v Augšpurku předseda komunistů Vojtěch Filip. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) uvedl, že Bělobrádek na sjezd nejede jako zástupce české vlády.

Tolik z tisku a já jsem přesvědčená, že Vojtěch Filip má stoprocentní pravdu. Jak si to máme podle Zaorálka vysvětlit? Jednou je to vicepremiér ČR a tak ho také budou v tom Augšpurku na sudetoněmeckém sjezdu všichni vnímat. Že mu není hanba, vždyť je to opravdu výsměch!
Mám si myslet, že tam možná jede jako sudeťák? Jedno horší, než druhé. Potom nechápu co s takovými zájmy dělá v naší vládě!
Já bych mu s chutí tu českou vlaječku ze saka sundala.

O červáncích

Čtvrtek v 7:22 | Máša |  moje nejen patálie
Konečně v noci aspoň trošinku zapršelo. Zámková dlažba kolem domku už je zase suchá jako troud, ale na zahradním stole, kde mám kvůli přesazování kytiček místo ubrusu prasklý nafukovací bazének jsou ještě dobře patrné malé loužičky.

Ráno, když jsem vstávala, tak byly krásné červánky a do toho akorát vylézalo sluníčko. Chtěla jsem tu krásu vyfotit, jenže přesně v momentě, když jsem vzala do ruky foťák se vrátil z nočních toulek náš kocour. Nasáklý byl jako houba a tlapky měl obalené blátem jako bambulky. Nechápu, kde se mohl tak zřídit, když já bláto neviděla už hezky dlouho.

Než jsem kocoura aspoň trochu vysušila a utřela mu tlapky, tak bylo po sluníčku i po červáncích a nebe má zase barvu olova. Tak nic z focení nebude, ale mám tady připravené už dva dny tyhle tulipánky.


A ještě k těm červánkům. Dočetla jsem se o nich toto - Jestli je obloha purpurově červená i po západu slunce, s největší pravděpodobností bude následující den teplé počasí. Pokud se při východu slunce objeví červené zbarvení v dolní části, což bylo právě dneska, pravděpodobně nás čeká ochlazení a déšť.

Emma Smetana má problém

Středa v 8:27 | Máša |  mám k tomu co říct
Emma Smetana má problém. Jméno Lennon Marlen, které vybrala pro svou dcerku se v ČR úřadům nepozdává. Po pravdě se ani nedivím. Jen mě u toho prý krásného jména napadlo jméno pro případného syna.

Otázkou je, zda by u českých úřadů prošlo - Bedřich Beatles Smetana, by bylo taky celkem trefné. Holt ta biomasa se v rodině Smetany nezapře.

Dobrý pocit z práce

Úterý v 18:41 | Máša |  moje nejen patálie
V poslední době mívám dobrý pocit jen z práce, protože je kolem nás tolik negativního, že by se jeden z toho brzy zbláznil.

Dnešek jsem si představovala trochu jiný, víc prosluněný, ale nakonec je asi dobře, že nebylo takové parno, jaké mělo být podle předpovědi. Udělala jsem na zahrádce kus práce. Chvíli jsem dobývala plevel, pak jsem to kvůli šílenému suchu vzdala, po děšti to půjde snáz.

Přišla na řadu i jiná, razantnější úprava zahrady, kterou jsem oddalovala, až jsem na to dneska vlítla a mám radost, že je to za mnou. Jednalo se o likvidaci černého rybízu. Několik let skomíral, každoročně byl obalený mšicemi, a těch pár kuliček sklidili vždycky ptáci.

Já bych jim ten keřík nechala, ale to bych si ty mšice na zahradě ještě pěstovala a postřik taky není zadarmo, a to nemluvím o tom, že se to samo nepostříká. Tak šel rybíz pryč a s ním i brslen evropský, s tím to bylo stejné. Místo rybízu bych chtěla nám i ptákům vysadit muchovník.


A tady je jeden z mých oblíbených tulipánů.

Další vyhaslé životy

Úterý v 8:29 | Máša |  mám k tomu co říct
Další teroristický útok, při kterém zemřelo dvaadvacet mladých lidí, převážně dětí. Tentokrát se masakr odehrál v Manchesteru. Londýnský muslimský starosta měl prohlásit, že na sebevražedné teroristické útoky ve velkých městech si musí lidé začít zvykat!

Tak tady sedím a přemýšlím nad tím, jak to vlastně je. Na jedné straně se stokrát za den u nás probírá pan Kajínek, který si odseděl téměř 23 let za dvě jemu neprokázané vraždy a na druhé straně proudí dennodenně do Evropy davy potencionálních vrahů a my je budeme přijímat.

Podle pana Sobotky se musíme k těmto chudákům běžencům a k EU chovat zodpovědně. Podle pana Babiše by se tisícovky běženců hodily, on by je klidně zaměstnal.

Nevěřím, že by si v Německu lidé dobrovolně zvolili vítačku Merkel, jedině mě napadá, že k volbám šly i statisíce muslimů, a stejně tak věřím, že za vítězstvím prezidenta Macrona bylo něco podobného, i ve Francii se to uprchlíky jen hemží.

Ne, tohle prostě nemá logiku, to je cílená záhuba Evropy.

Voňavě a zblízka

Pondělí v 15:38 | Máša |  moje nejen patálie

Dneska jsem vybrala kvítky, které aspoň mně velice příjemně voní. Mám ráda konvalinkovou vůni, připomíná mi babičku a její živé květy. I maminka tuhle značku používala, jen místo konvalinek měla radši karafiát.Nádherně ještě pořád voní šeřík, i když už má na mále, a začal opadávat.


Zato plamének začl kvést nedávno a ta jeho vůně je jemná, příjemná, prostě přenádherná. Však je věčně obsazený včelkami.

Ze zahrádky

21. května 2017 v 8:56 | Máša |  moje nejen patálie
Posbírané kvítečky, za posledních pár dní. Některé už odkvetly při tom tropickém horku, některé ještě kvetou a plamének teprve začíná kvést.
Sasanky už to mají skoro za sebou, fotila jsem v pátek odpoledne. Na azalku je dneska smutný pohled, ještě včera ráno vypadala celkem hezky a dnes už je odkvetlá, ale chystají se azalky růžové.Jelínkova azalka je zase focena časně ráno. Dneska už je úplně odkvetlá, ale chystají se azalky růžové.Nově jsem si vybrala místo podpisu na fotku malou ikonku, je těch možností víc, tak budu možná nějakou dobu zkoušet a třeba u některé zůstanu.

Včera plavky a dnes větrovka

20. května 2017 v 11:02 | Máša |  moje nejen patálie
Přišlo ochlazení, nejsem proti, protože ta náhlá vedra nejsou přirozená a neprospívají myslím ani lidem, ani přírodě. Akorát je mi líto, že to včera odnesl šeřík, azalky i rododendrony, odkvetly během dne i všechny tulipány. Některé jsem si stačila vyfotit, ale fotka je pořád jen fotka.

Tak mi přijde, jako by se k nám příroda obrátila zády. Můj optimisus, který se snažím udržovat bere každý den zasvé.

tařička aubrieta

A aby toho nebylo málo, na Novinkách se můžeme dočíst, že už zase budeme Ukrajině posílat 35 miliónů korun na podporu budování nezávislých médií, boje proti korupci a na rozvoj vysokého školství. Podle návrhu ministerstva zahraničních věcí jde o pokračování už tříleté podpory demokracie v této zemi.

No není to absurdní? Naše zkorumpovaná média vládě nevadí? Kdyby se radši ty peníze věnovaly chudým rodinám s dětmi, nebo starodůchodcům.

Královna pokojových rostlin

19. května 2017 v 10:42 | Máša |  moje nejen patálie
Tak dnešní radost je jasná. Už týden chodím kolem mojí kamélie div ne po špičkách, aby mi zase neupadlo poupě. Loni popadala všechna, předloni jakbysmet. Letos měla těch poupat asi pět a udrželo se jen jedno.

Včera odpoledne začalo nakvétat a dneska se rozvinulo. Vůbec jsem netušila, jaký je to problém, vyfotit doma květ kamélie. Nemělo by se s rostlinou hýbat a protože nemá ráda plné slunce, stojí dál od okna. Bez blesku je fotka mázlá, s bleskem přesvícená. Přesvícená byla i u okna.


Nevím jak dlouho květ vydrží a tak jsem zkusila fotit venku. Měla jsem však výčitky, že rostlinu trápím, takže mám jen jeden snímek a šup zase domů na její místo, kde to zná. Fotka není moc ostrá, ale barva květu řekla bych souhlasí.

Prvosenka nálevkovitá Primula obconica

A ještě jedna radost, a hodně velká. Svou první a docela studenou zimu na zahradě přečkala prvosenka nálevkovitá. Měla jsem i růžovou, ta se na jaře už neobjevila.