Září 2016

Konečně

30. září 2016 v 12:37 | baculka |  moje nejen patálie
Tak mi konečně včera přišel vytoužený fíkovníček, sice jsem čekala větší, vzrostlejší rostlinu, ale co se dá dělat. Když u nás nic neseženu, a nemůžu si sama vybrat, musím objednávat na netu. Takže jsem s tím částečně počítala, a ani mě to moc nepřekvapilo.

Snad mi fíkovník do jara trochu naroste a pak bych ho zkusila vysadit na chráněné místo do zahrady. Ještě včera jsem ho přesadila, aby nebyl tak stísněný a teď budu jen čekat a pozorovat jestli se mu daří.

Včera jsme byli opět na procházce a už je ten podzim vidět všude kolem nás. Stromům se pomalu a jistě vybarvují listy, jablíčka podél cest dozrávají.
Ale hlavně všude stále kvetou jiřinky.

O návštěvnosti

29. září 2016 v 18:20 | baculka |  moje nejen patálie
Jak si tak pročítám některé blogy, napadlo mě, že kdo nemá vysokou návštěvnost, ten jako by ani nebyl.

Aby se to nějak dohnalo, a počítadlo se otáčelo na plný pecky, tak někteří lidé lítají, zanechávají pod novými články leckdy úplně stejný zkopírovaný komentář, třeba v tom smyslu, že má autor článku zajímavý a nebo pěkný blog a čeká se, že takovouto návštěvou poctěný bloger bude návštěvu oplácet.

Já to bohužel neumím, a neumím psát komentáře, aniž bych si přečetla článek. Leckdy je písmo nastavené tak, že bych potřebovala lupu, jindy je článek dlouhý, třeba o nějaké známé osobnosti a tytéž informace se nechají v případě zájmu najít na internetu.

Mám v menu zprávu autorovi a už mi tam přišla od několika lidí stížnost, že proč neotvírám prostor pro komentáře. Tak píšu pár řádků na vysvětlenou.

Neotevírám prostor pro komenty, to je pravda, a je to z toho důvodu, že mi o vysokou návštěvnost vůbec nejde, a než bych obíhala, a dělala vlastně totéž, co se mi nelíbí, tak raději komentáře většinou uzavírám.

Babí léto pokračuje

29. září 2016 v 14:10 | baculka |  moje nejen patálie
Zase máme moc hezký a prosluněný den, jen to dost fouká, a já ten silný vítr nemám ráda. Chtěla bych toho tolik udělat, tolik práce mě čeká a já lelkuju, koukám po kytičkách, koukám po motýlech, ale ani jednoho jsem nestihla vyfotit, jsem moc pomalá.

I nebe je takové zvláštní, krásně modré, a jakoby někdo přilil bílou a štětcem obě barvy míchal, aby se rozpily a do toho je celé pokreslené čárami od letadel. Teprve když čáry nějakou dobu zůstávají, vidím kolik těch letadel v krátké době přeletí. Asi to není nic zdravého, ale vypadá to zajímavě.


Kytičky kvetou zatím ostošest, jen jsou občas ty květy pochroumané, to asi díky chladnu, které jsme několik nocí měli.

Rmen smrdutý

28. září 2016 v 16:00 | baculka |  moje nejen patálie
Těšila jsem se na dnešních avizovaných 24°C, bohužel se nic takového nekonalo. Teplo bylo, ne, že ne, chvílemi i 20°C. Jenže to strašně studeně foukalo.
Nakonec jsem se rozhodla, že místo lelkování budu něco dělat. Umyla jsem jedno velké okno, nanosila domů několik kytiček, to proto, že rána už jsou opravdu hodně studená. Zítra v tom chci pokračovat, aby mě mrazíky nepřekvapily.


No a po obědě jsme byli na procházce, a já měla od jara poprvé kvůli poměrně studenému větru čelenku, a přinesla jsem si fotku rmenu smrdutého. Taková pěkná kytka a ten název nic moc.

Celozrnná jablíčková bábovka

28. září 2016 v 8:03 | baculka |  baculka v kuchyni
Potřebovala jsem dodělat pšeničnou celozrnnou mouku speciál, už byla skoro na hraně, potřebovala jsem toho sdělat víc a tak jsem se pustila do téhle bábovky.

Pekla jsem jí v pátek, protože jsme čekali návštěvu, ale to bylo z normální polohrubé mouky.

Držela jsem se přesně receptu a bábovka měla velký úspěch, jen se po ní zaprášilo a tak manžel vyslovil přání, jestli bych tu bábovku nemohla úpéct ještě jednou, protože z ní měl jen jeden plátek.

Musím říct, že tahle druhá, kterou jsem vyfotila byla poněkud těžší, ale taky moc dobrá.Ten původní recept, tak, jak mi přišel od známé zkopíruju sem do článku. Bábovka dělaná podle něj byla vláčná a dobroučká.

Bábovka z jablíček
2 hrnky polohrubé mouky, 3/4 hrnku cukru, 1 vanilkový cukr, 3/4 hrnku oleje, 2 vejce, 2 lžičky mleté skořice, 3 nahrubo nastrouhaná jablíčka, 2 navršené lžičky prášku do pečiva a hrst rozinek

Vajíčka s cukrem utřeme do pěny, a pomalu za stálého míchání přiléváme olej.
Mouku s práškem do pečiva a skořicí smícháme a společně s jablky a rozinkami vmícháme do vaječné pěny.

Může se stát, že nejsou jablíčka dost šťavnatá, v takovém případě přidáme podle potřeby trochu mléka.
Těsto přendáme do máslem vymazané a hrubou moukou vysypané formy.
A v předehřáté troubě při cca 175°C pečeme 40 - 50 minut.

Tolik původní recept a já to trochu napodruhé poupravila, ubrala jsem cukr na 1/3 hrnku a olej taky tak. Mouky jsem dala 1 hrnek polohrubé
a 1 hrnek pšeničné celozrnné speciál, jo a místo rozinek jsem použila kandované ovoce, měla jsem ho doma od Vánoc, kdy jsem pekla biskupský chlebíček a vánoční štolu. Z vlastní iniciativy jsem přidala ještě nasekané vlašské oříšky.

Nový kabátek pro můj blog

27. září 2016 v 10:32 | baculka |  moje nejen patálie

Docela mě to potrápilo, i když nastavení mám jednoduché. Nedávno jsem klikla na jeden blog týdne a líbilo se mi, že na okrajích stránky má pěknou velkou fotku podzimu a tak jsem se na to zaměřila. Našla jsem velký snímek, který se mi líbil a upravila velikost, podle velikosti mého monitoru.

Na okraje stránky jsem snímek trochu zesvětlila a na stránku jsem ubrala barvy ještě víc, aby se písmo dobře četlo.

Jen to záhlavíčko jsem si nechala, protože si myslím, že mi pomáhá v tom, abych byla důslednější.


Výsledek se mi líbí a přijde mi, že i fotky se líp vyjímají, zkrátka jsem na nějaký čas spokojená, než mě zase něco přinutí dělat změny.

Mini kolínka s tofu a cuketou

27. září 2016 v 8:09 | baculka |  baculka v kuchyni
Mým snem by bylo se stát vegetariánkou, ale zatím do toho mám hodně daleko.

Občas si totiž dám na chleba kousek sádla, občas si doma upečeme i kuřátko a v neděli jsme měli vepřový guláš.
Tohle je další vegetariánské jídlo, které mi fakt chutnalo.

Nakrájená cibulka se osmahne na troše oleje, k ní se přidá na kostičky pokrájené, v tomhle případě uzené tofu. Když se trochu tofu osmahne, přidá se na pánev na malé kostičky pokrájená cuketa.

Společně se všechno na pánvi promíchává, přebytečná šťáva z cukety se tím odpaří. Osmahlou směs přidáme k uvařeným těstovinám, tahle maličká kolínka jsem si v poslední době oblíbila.
Nakonec jsem jídlo mírně osolila, opepřila, zakápla sojovou omáčkou a přisypala nakrájenou čínskou pažitku.

První dny babího léta

26. září 2016 v 7:44 | baculka |  moje nejen patálie
První dny babího léta se opravdu vydařily, a dneska to vypadá opět na krásný slunečný a teplý den. Kéž by to takhle pokračovalo dál. Vůbec bych se nezlobila, kdyby byl tak milý a vlídný i celý říjen.

Včera jsem si vyšla na kratičkou procházku, byla jsem obhlédnout šípky, jak to s nimi letos vypadá. To, co jsem viděla mě moc nepotěšilo. Většina šípkových keřů má plody úplně zčernalé, nebo zhnědlé. Nevím, jestli se jedná o nějakou chorobu a nebo je to následek sucha.


Vlastně jsem pevné, červené šípky viděla jen na jednom keři, na druhém vypadaly jako by přešly už mrazem a ty ostatní keře jak jsem psala mají plody seschlé a svrklé.


Letos žádné sušení šípků na čaj nebude, to málo co jsem viděla nechám pro ptáčky, aby měli v zimě vitamíny.

Spermacetový pleťový krém

25. září 2016 v 16:35 | baculka |  moje nejen patálie
Kdysi jsem jako mnoho žen u nás používala mandlový krém a když se přestal vyrábět, tak jsem z toho byla hodně smutná.

Vyzkoušela jsem tolik mandlových krémů údajně se stejnou recepturou, jako měl ten AB na Slovensku výráběný, ale ani jeden mi nevyhovoval.

Nakonec jsem skončila u obyčejného německého univerzálního krému Nivea.
Používala jsem ho v mládí a kvůli naprosté spokojenosti jsem se k tomuto osvědčenému a dá se říct rodinnému krému vrátila.

Jenže nedávno jsem dostala dárek, a to spermacetový krém a četla jsem na něj samou chválu od spokojených žen, které píší, že zhruba po čyřech měsících dochází k omlazení pleti. Vyhovuje mi tak, jako doposud žádný jiný. Jenže je zase na světě problém, až mi dojde, budu stejně smutná, jako když se přestal vyrábět AB mandlový mastný. Tenhle krém se asi u nás koupit nedá a tak se pokorně zase vrátím k tradičnímu univerzálnímu krému Nivea.

Bílé jiřinky

23. září 2016 v 11:18 | baculka |  moje nejen patálie
Mám radost a ani pořádně nevím proč. Tohle u mne zase tak často nebývá, možná je to tím, že svítí sluníčko, že máme jasné nebe, že je ještě poměrně teplo, i když v noci už je pořádná zima, že stále ještě pěkně kvetou kytičky.


Na dnešek jsem si musela k ránu zavřít okno, protože mě probudilo chladno v pokoji. Mám stále letní přikrývku.
Zatím jsme ještě nezatopili, ale dlouho se to odkládat už nenechá a tak zítra večer rozhodně trochu zavlažíme, aby se prohřál dům a neměli jsme doma lezavé vlhko.